Site Loader
İLETİŞİM / WHATSAPP

Yazın bahçeyle uğraşmak hem açık havanın tadını çıkarmak anlamında hem de kış mevsiminin ağırlığını üzerinizden atmak için en uygun uğraşlardan biridir. Bir yaz bahçesinde yaz çiçeklerine, bahçenin büyüklüğüne Bahçe düzenlemek için yola koyulduğunuzda, pek çok farklı uygulama seçeneğiniz olduğunu fark edeceksiniz. Bahçeye salıncak koyabilir ya da minik bir süs havuzu yerleştirebilirsiniz. Burada devreye bu işe ne kadar bütçe ayırabileceğiniz, bahçe işlerine elinizin ne kadar yatkın olduğu ve bahçenizin genişliğinin hangi düzenlemelere uygun olduğu gibi kriterler girecektir. Ancak hepsinden önemlisi bahçeyle uğraşmak istemeniz ve bundan zevk almanızdır. Eğer severek yaparsanız, bahçe işleri zahmet olmaktan çıkar ve kendinizin oluşturacağı güzel bir yaz bahçesi, küçük bile olsa tüm yorgunluğu unutturur.
Yaz Çiçekleri Nelerdir?

Petunya: Mayıs ayına yaklaşırken ekilmesi uygun olan petunyalar, suyu seven ve göz alıcı renkleriyle bahçeleri güzelleştiren çiçeklerin başında gelir. Sonbahar ortasına kadar canlılıklarını korurlar ancak bunun için petunyalar, günün bir bölümünde gölgede kalacak bir yere ekilmelidir.

 

Sardunya: Pek çoğumuz yazın gelişiyle birlikte bahçeleri ya da balkonları süslemeye başlayan sardunyaların en gözde yaz çiçekleri arasında olduğunu biliyoruz. Farklı renkleriyle ilginç tasarımlar oluşturabileceğiniz, her türlü toprakta yetişen, nemli hava seven, bakımı kolay bitkilerden biridir.

 

Ortanca: İri çiçekleriyle göz dolduran ve özel bir toprak türüne gerek olmadan her bahçede yetişen ortancalar nemli hava severler. Eğer havası kuru bir bölgede yaşıyorsanız, gölgede kalan bir yere ekilmeleri daha iyi olur.

Karanfil: Yazın çok sıcak geçtiği bir bölgede ekiliyorsa, güneşin en dik geldiği saatlerde gölgede olacak şekilde ekilmelidir. Suyu çok sevmeyen, pek çok farklı türü olan bir çiçektir. Yazın çiçek açsın istiyorsanız, özellikle yaz mevsiminde çiçek açan karanfil türünü ektiğinizden emin olun.

 

Lavanta: Lavanta kokusunu ne kadar sevdiğimiz malum. Sabun, şampuan, krem gibi kozmetik ürünlerinde de sıkça kullanılan bu çiçeğin yazın bahçenizde açmasını istemez misiniz? Lavanta güneşi sever, susuzluğa dayanıklıdır ama en önemlisi sık sık dallarının budanması gerekir.

Cam güzeli: Cam güzelinin toprağını nemli tutmak ve düzenli olarak sulamak gerekir. Gölgeyi de nemi de seven bu çiçekler, bahçede çiçek yatağı oluşturmak için birebirdir.

Hanımeli: Bahçeyi sadece görüntüsüyle değil, mis kokusuyla da güzelleştirecek olan hanımeli güneş seven ve sarmaşık ya da çalı türünde bulabileceğiniz bir bitkidir. Ancak hanımelinin çiçek açması için belli bir olgunluğa erişmesi gerekir ve yeterince güneş almazsa, çiçek açması birkaç yılı bulabilir.

 

Diğer yaz çiçekleri arasında yıldız çiçekleri, mine, begonya, küpe çiçeği, fulya, kadife çiçeği gibi çiçekler sayılabilir. Bahçeye ekeceğiniz yaz çiçeklerinin ne kadar su istediğini, günde kaç saat güneşte kalabileceğini iyice öğrenerek, bahçede doğru yere ekmeniz halinde, bahçe uzun süre çiçekli kalacaktır.

 

Çiçek ekecek yeriniz yoksa, bahçe genellikle taş kaplıysa, saksılardan yararlanarak da çiçeklere ve yeşil bitkilere yer açabileceğinizi unutmayın. Farklı boylardaki saksılarla da çok güzel, iç açıcı düzenlemeler yapılabilir.
Yaz Bahçesine Mobilya Seçimi

Bahçede bir oturma, dinlenme köşesi sadece sizin için değil, misafirlerinizi bahçede ağırlamak için de kullanışlı olur. Küçük bahçeler için ufak bir masa ve çevresine birkaç sandalye koymanız bile yeterli olacaktır. Güneşe dayanıklı, kolay temizlenen, hafif bir masa sandalye takımı yerleştirebileceğiniz gibi eğer yeriniz varsa bir bahçe koltuk takımı da kullanabilirsiniz. Her ne kadar yaz bahçesi diyor olsak da, yaz yağmurlarının görüldüğü bölgelerde, suya dayanıklı mobilyalar seçmek en iyisi olur. Bahçenin renkleri arasına karışan, doğadaki renklerin kullanıldığı ürünler, bahçenin havasını ve doğallığını bozmayacağından bahçede daha iyi durur.
Yaz Bahçelerini Aydınlatma

Bahçenin ana aydınlatması için bahçe aydınlatma direkleri, bahçe çim armatürleri ya da duvar aplikleri gibi ürünler kullanarak, gece gözünüzün önünü görebileceğiniz ve güvenlik açısından da işe yarayacak bir bahçe aydınlatması yapılabilir. Yaz bahçelerinin en büyük özelliğinin gün içerisinde bol bol güneş alması olduğuna göre, güneş enerjisiyle çalışan solar lambalardan da faydalanabilirsiniz. Bu şekilde kablo ya da elektrik tesisatı gibi detaylı işlere de kalkışmamış olursunuz.

Özellikle güneş enerjisinden faydalanan ve bahçeye farklı bir hava katması için kullanılacak olan süs lambaları ve aksesuar şeklindeki aydınlatma ürünlerini solar lambalar arasından seçmekte fayda var.

Son yıllarda dış mekanlarda da sıkça kullanılan, hesaplı ve dekoratif özellikleriyle öne çıkan LED lambalar, bahçe için diğer bir seçenektir. Ürün satın alırken dış mekanda kullanabileceğiniz ve dışarının koşullarına uygun LED lamba modelleri arasından tercih yapmalısınız.

Rate this post
ŞİMDİ ARAYIN!