Mutfak Dekorasyonunu en temelde 3 ana ketegoriye ayrılır. Bunlar; Klasik mutfak dekorasyonu, modern mutfak dekorasyonu, fonksiyonel mutfak dekorasyonudur.

Klasik mutfak dekorasyonunda, en başta mutfak dolaplarında ağırlıklı olarak eskitme renk ve desenler tercih edilir. Mutfak tezgahı, yemek masası da tamamlayıcı öğelerdir. Mutfaklarda estetik ve şık bir tasarım kadar ihtiyaç duyduğumuz en önemli şey de pek tabii ki fonksiyonelliktir.

Modern dekorasyonlarda kullanılan mutfakların farklı işlevlerine kullanışlı yanıtlar veren ve çok sık karşılaştığımız sorunlara akıllı çözümler üretenler tasarımlar her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Peki mutfağınızı daha fonksiyonel ve şık bir hale nasıl getirebilirsiniz? İşte hem sıfırdan mutfak yaptıracaklar hem de halihazırda kullandığı mutfağı küçük güncellemelerle daha kullanışlı hale getirmek isteyenler için fonksiyonel tasarım örnekleri…

MUTFAK ADALARI : Özellikle son yıllarda modern mutfaklarda kullanımı giderek daha da artan mutfak adaları şık ve estetik görünümünün yanı sıra kullanışlı ve çok fonksiyonlu yapısıyla da mutfak dekorasyonlarında öne çıkıyor. Genellikle mutfak alanlarının merkezlerine yerleştirilerek dekorasyonun yıldızı olan mutfak adaları, mutfakları modern bir görünümle zengin bir estetiğe kavuşturmakla kalmıyor, aynı zamanda da farklı model ve çeşitleriyle kullanıcının istek ve ihtiyaçlarına göre fonksiyonel bir tasarım sağlıyor. Mutfak tezgahlarını yani yemek yaparken ihtiyaç duyduğumuz çalışma alanını ikiye katlayan ve böylece çok daha ferah ve konforlu bir atmosfer yaratan mutfak adaları yan kısımlara yerleştirilen çekmece ve dolaplarla da depolama alanını genişletiyor. Ayrıca eğer mutfağınızda küçük bir oturma alanı veya pratik bir yemek masası oluşturmak istiyorsanız bir tarafı bar sandalyeleri ile yemek masası şeklinde dizayn edilen modern mutfak adalarını tercih edebilirsiniz.

FONKSİYONEL MUTFAK DOLAPLARI : Mutfakta fonksiyonellik ihtiyacı arttıkça eski tip mutfak dolapları da yerini yepyeni ve kullanışlı tasarımlara bırakmaya başladı. Standart mutfak dolaplarının yerine kullanımı giderek yaygınlaşan ve içinde farklı fonksiyonlara sahip raflara ve çekmece sahip olan bu tarz dolaplar mutfakta aradığınızı çok daha kolay bulabilmenizi ve ihtiyaç ve önceliklerinize göre bir yerleşim yapabilmenizi sağlıyor.

TENCERE TAVA ASKILARI : Klasik mutfaklarda kapalı mutfak dolapları tasarımın ana karakterini oluşturur; ancak modern mutfaklarda bu tarz kendini açık dekorasyonlara bırakmaya başladı. Açık mutfak raflarının da giderek daha da yaygınlaştığı bu tarz uygulamaların hem alan tasarrufu hem de kullanışlılık açısından en dikkat çeken unsurlarından biri tencere tava askıları. Özellikle küçük bir mutfağınız varsa tencere, tava ve benzeri mutfak gereçlerini hiç yer kaplamadan, üstelik elinizin altında barındırabileceğiniz bu uygulama, estetik açıdan da endüstriyel bir tarzla sıra dışı ve samimi bir görünüm yaratıyor.

ÇEKMECEYE SAKLANMIŞ PORTATİF MASA Özellikle küçük mutfakların tasarımı söz konusu olduğunda her zaman yaratıcı ve yenilikçi fikirlere ihtiyaç duyuyoruz. Mutfak tezgahında yer alan çekmecelerden birinin içine gizlenmiş portatif masa tasarımı da dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.