Günümüz çok katlı binalarının en büyük problemlerinden biride şüphesiz balkon temizliğidir. Üst kat komşularımızın kendi balkonlarından attıkları pislikler günden güne balkonumuzu kirletecektir. Bu pisliklerden bıktınız ve cam balkon uygulaması ile balkonunuzu koruma altına aldınız. Tebrikler. Artık yeni bir temizlik işiniz var; cam balkon temizliği. Peki cam balkon nasıl temizlenir?

Cam balkon uygulaması sonrası artık her hafta balkonlarınızı yıkamak zorunda kalmazsınız. Bu size hem vakit yönünden hemde su faturası yönünden çifte kazanç sağlayacaktır. Fakat bu sefer de cam balkonlarınızı temizlemek durumundasınız. Cam balkonunuzun camları ve profilinin temizliği önemlidir. Temiz olan cam balkonlar hem dışarıdan hemde içeriden çok daha güzel görünecektir. Bu nedenle evinizin durumuna göre rutin olarak temizliğini yapmanız faydanıza olacaktır. Fazla uzatmadan cam balkon en iyi nasıl temizlenir birazda ondan bahsedelim

Cam Balkon Montaj Sonrasında Hemen Temizlenebilir Mi?

Konuya buradan başlamakta fayda var. Cam balkonlar montaj sonrasında hemen temizlenmez. Çünkü cam balkon uygulamasında yoğun miktarda silikon adını verdiğimiz yapıştırıcı malzeme kullanılmaktadır. Silikon; cam balkon fitillerinin cama yapışmasında, cam balkon profilinin balkonunuza oturmasında ve oluşabilecek boşlukların kapatılmasında kullanılmaktadır. Silikon, sıvı halde uygulanır ve kısa sürede katılaşarak donar. Fakat tam olarak katılaşması ve görevini yerine getirebilmesi için 24 saate ihtiyacı vardır. Bu nedenle cam balkon montajından sonra temizlik için 24 saat beklemenizde fayda vardır. Böylece silikonlar donacak ve su ile temas etmesi halinde bile yapısı bozulmayacaktır.

24 saatlik süre benim için çok diyenler için ise; en azından bir kaç saat geçmesini bekleyerek sadece nemli bezle balkonunuzun camlarını silmenizde sakınca yok. Fakat zorunlu haller dışında bu uygulamadan da kaçınmanızı öneririz.

Ev kazalarına en çok neden olan şey; balkon ve pencere temizlikleridir. Bu kazalar ağır yaralanmalara ve hatta ölüme yol açabilmektedir. Bu nedenle balkonunuzu ve pencerelerinizi temizlemeye başlamadan önce kendi güvenliğinizi almayı unutmayın. Kendinizi halsiz ve yorgun hissediyorsanız, başınız dönüyorsa, alkol, uyuşturucu madde, depresyon ilaçları ya da uykusuzsanız; balkon ve pencere temizliği yapmaktan kaçınmalısınız.

Cam Balkon Temizlerken Kullanılabilecek Ürünler

Buhar Makinesi: Tüm evinizi mikroplar ve bakterilerden kimyasal kullanmadan arındırmak için kullanabileceğiniz buhar makineleri ile cam balkonlarınızı da temizleyebilirsiniz. Piyasada bulunan tüm buhar makinelerinde camlar için özel aparatlar bulunmaktadır. Bu aparatlar ile cam balkonunuzun camlarını kolaylıkla tertemiz hale getirebilirsiniz. Bu uygulama ile hem zamandan hemde kullanacağınız su miktarından büyük ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

Çift Taraflı Cam Silici: Son günlerde sıkça karşımıza çıkan ürünlerden bir tanesi de mıknatıslı çift taraflı cam silici adında olan üründür. Bu ürün de cam balkonlarınızın temizliğinde kullanabileceğiniz ürünlerden biridir. Fakat cam balkonların katlanabilir özellikte olması bu ürünün esas amacında kullanılmasının önüne geçmektedir.

Arkası Bezli Cam Sileceği: Pek çok ev hanımının ve iş yerinin cam yüzeylerini silmek için kullandığı oldukça kullanışlı bir üründür. Uzayabilen sapı sayesinde hem ulaşılması zor olan bölgelere ulaşabilir, hemde güvenliğiniz açısından sandalye, merdiven gibi ek araçlara ihtiyaç duymazsınız.

Mikro Fiber Cam Bezleri: Son yıllarda hayatımıza giren mikro fiber teknolojisiyle üretilen cam bezlerini kullanarak, cam balkonunuzun ve pencere camlarınızı leke ve iz bırakmadan kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Eski usul; penye, atlet ya da çarşaflardan elde ettiğimiz bezler camlar üzerinde iz ya da tortular bırakır. Bu izler güneş ışığı ya da aydınlatma ışığı yansıdığı zaman belli olur. Fiber bez kullanarak bu izleri en aza indirebilir ve yaptığınız temizliğin daha düzgün olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, mikro fiber bez harici kullanılan bezler cam ve profil üzerinde kılcal izler bırakabilmektedir. Buda uzun yıllar sonrasında çirkin bir görüntü oluşturabilmektedir. Bu nedenle; cam balkonunuzu yıllar sonra da ilk günkü gibi kullanmak istiyorsanız temizliğinde mikro fiber bezleri tercih etmelisiniz.

Gazete, kağıt, vb. Eski Usul Cam Temizleme Araçları: Nemli camları gazete parçaları ile silmek çok daha zahmetsiz bir biçimde camı pırıl pırıl yapacaktır. Fakat gazete camın üzerinde kılcal çizikler bırakır. Bu çiziklerde zaman geçtikçe çirkin bir görüntü oluşturur. Bu nedenle bu tür uygulamalardan kaçınmanızı öneririz.

Cam Sil, Deterjan, vb. Ürünler: Yıllardır kullanılan camsil ve cam temizliği için kullanılan kimyasal ürünler cam balkon camlarınızın temizliği için de sorunsuzca kullanılabilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken iki önemli konu vardır. Birincisi; kullanmış olduğunuz kimyasal ürünün kaliteli olması gerekmektedir. Çünkü bu tür ürünler camın üzerinde tortular bırakmaktadır. Bu tortular da zamanla camlarınızın matlaşmasına neden olur. Fakat kaliteli ürünler kullanmanız halinde bu sorunun önüne geçersiniz. İkinci konu ise; bu tür ürünleri cam balkonunuzun alüminyum profiline doğrudan temas ettirmekten kaçınmalısınız. Çamaşır suları, deterjanlar zamanla profilinizin rengini soldurabilir ya da doğrudan profil üzerinde ki boyanın yapısını bozabilir. Bu da zamanla görüntü kirliliğine yol açacaktır.

Sirke: Her türlü cam temizliğinde bir miktar sirke kullanabilirsiniz. Sirkenin anti bakteriyel özelliğinin yanı sıra; bir kap suya bir kaşık sirke karıştırdığınız zaman camlarınız çok daha parlak görünecek ve kolay kolay buğulanma yapmayacaktır.

Cam Balkon En Kolay Nasıl Temizlenir?

Cam balkonların kanatları içe doğru katlanabilmektedir. Bu özellik işimizi çok kolaylaştıracaktır. Fakat katlamadan önce üst profilin temizliğini yapmanız sonradan sildiğiniz cam balkon kanatlarının tekrar kirlenmemesi için önemlidir.

Cam balkonumuzu temizlerken her bir kanadı tek tek temizlemeliyiz. Öncelikle ilk kanadı sürükleyerek uca kadar getirdikten sonra, balkonumuzun iç tarafına bakan kısmını sileriz. Sonrasında içe katlayıp diğer kısmını da sileriz. Bu işlemi her bir balkon kanadı için tekrarlarız. Böylece kolayca cam balkonlarınızı temizleyebilirsiniz.

Cam Balkon Temizlerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cam balkonların temizlikleri oldukça rahat yapılmaktadır. Fakat temizlik sırasında bazı özel noktalara dikkat ederek, cam balkonunuzu çok daha uzun yıllar ilk günkü gibi kullanabilirsiniz.

  • Balkonunuzu temizlerken sarkmayınız, kendinizi tehlikeye sokacak hareketlerden kaçınınız. Üzerine çıktığınız merdiven, sandalye gibi ek araçların konumlandırmasının düzgün olduğundan emin olunuz.
  • Cambalkonyapi.com üzerinden alacağınız cam balkonlarınızın camları yüksek kalite temperli camdan üretilmiştir. Fakat piyasada alt kalite temperli cam kullanan ya da hiç temperli cam kullanmadan üretim yapan cam balkon firmaları vardır. Bu nedenle; cam balkonlarınızı temizlerken profil aksama, kanatlara ya da cama doğrudan yaslanmayınız, buralardan destek alarak temizlik yapmayınız.
  • Cambalkonyapi.com üzerinden satın almış olduğunuz cam balkon aksesuarların (küpeşte, korkuluk, vb.) montajları oldukça sağlam yapılmasına rağmen; bu tür aksesuarların üzerine çıkmayınız, bu aksesuarlardan destek almayınız. Bu tür malzemelerin her an yerlerinden çıkabileceğini ya da kırılabileceğini düşünerek hareket ediniz.
  • Cam balkonlarınızın herhangi bir bölümünü ağır kimyasal içeren (domestos, cif, Aspirin, vb.) maddelerle temizlemeyiniz. Bu maddeler yıllar içinde camlarınızın rengini matlaştırabilir, profillerinizin boyasını bozabilir. Cam balkon temizliği yaparken, az etkili kimyasallar, arap sabunu ya da sabunlu su kullanabilirsiniz.
  • Cam balkonlarınızı temizlerken çevrenize dikkat ediniz. Alt kat komşularınız ya da balkon altında yer alan kısımlarda ki bölgelere hassasiyet gösteriniz. Sizin temizliğiniz, başkalarının kirliliğine ya da rahatsızlığına yol açmamalıdır